niedziela, 22 czerwca 2014

Opony rowerowe - zmiana na semi-slick

Witam!

Ostatnio wymieniłem oponki w rowerku, bo stare już chwaliły się swoimi drutami... Z racji tego że jestem niezdecydowany długo szukałem opon i długo też nie wiedziałem jaki bieżnik dobrać. Poprzednie to 2,1 cala, charakteryzujące się super przyczepnością w terenie szutrowym, błotnym czy leśnym. Jednak w tym roku dużo jeżdżę drogami asfaltowymi i szukałem alternatywy. Drugą rzeczą jest to, że też planuję w wakacje przejechać spory odcinek drogami, dlatego opony bez charakterystycznego "szurania" na asfalcie by mi się przydały :)

Zainwestowałem więc coś pośredniego. Kenda Semi-Slick 1.9 cali. Środek oponki to typowy asfalt - czysty slick, natomiast po bokach znajdują się małe kostki, na piasek, czy szuter. Gwarantuje to niewielkie opory toczenia, co zresztą jest odczuwalne.Mówi się że jeśli coś jest do wszystkiego (czyt.uniwersalne) to jest do niczego. Myślę, że akurat w tym przypadku nie do końca. W terenie leśnym nie odczuwałem żadnego dyskomfortu podczas jazdy. Natomiast znaczną różnicę poczułem jadąc asfaltem, w porównaniu do opon poprzednich. Wiadomo, że nie jest to opona by wpadać w nią w błoto i targać jak na crossie. Swoją trasę, którą nieraz jeżdżę by porównać swoją formę, na 19 km - pokonałem znacznie szybciej niż ostatnio i to tym razem przy mokrej/wilgotnej nawierzchni. Średnia prędkość to 27.0km/h. Myślę że przy suchych warunkach było by ciut lepiej :)

A Wy na jakich oponach jeździcie i w jakim terenie?

KAROL

2 komentarze:

  1. To właśnie są opony po troszku do wszystkiego i to jest ich największa siła.

    To są idealne opony na rekreacyjne wyjazdy i do jazdy po mieście. Czy wszędzie tam, gdzie zdarza się zjechać z asfaltu, wpaść w dziurę, albo podjeżdżać pod krawężnik.

    Nie musimy się na nich ścigać, ani na szosie (ale spróbuj na szosowej oponie wjechać na szuter lub piasek), ani w terenie (ale jeździj na terenowej oponie po asfalcie przez dłuższy czas), więc mogą być właśnie "do niczego" :)

    OdpowiedzUsuń
  2. jako "opony do wszystkiego" polecam geax easy rider, one są bardziej lekkoterenowe ale na asfalcie akceptowalne.

    OdpowiedzUsuń